Lasy nadleśnictwa

Pod zarządem Nadleśnictwa Mirosławiec znajduje się niemal 15 tys. ha lasów z czego ponad połowa to lasy na gruntach uprzednio użytkowanych rolniczo.

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile znajduje się na pograniczu województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, w przybliżeniu obejmuje obszar dawnego województwa pilskiego. Obejmuje zasięgiem obszar na pograniczu dwóch krain geograficznych: Niziny Wielkopolskiej i Pojezierza Pomorskiego. Obie te krainy przedzielone są Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką, którą płynie Noteć.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Mapy lasów

Zapraszamy do przejrzenia mapy Lasów Państwowych oraz zapoznania się z portalem internetowym Banku Danych o Lasach.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

PO STRONIE NATURY – JESIENNE SADZENIE DRZEW

PO STRONIE NATURY – JESIENNE SADZENIE DRZEW

9 września pracownicy Nadleśnictwa Mirosławiec oraz firmy Żywiec Zdrój S.A wraz z rodzinami uczestniczyli w jesiennym sadzeniu drzew.

Chociaż większości z nas sadzenie drzew kojarzy się z okresem wiosennym, to również schyłek lata oraz początek jesieni jest odpowiednim okresem do wykonywania nasadzeń w lesie.Chociaż większości z nas sadzenie drzew kojarzy się z okresem wiosennym, to również schyłek lata oraz początek jesieni jest odpowiednim okresem do wykonywania nasadzeń w lesie. W trakcie sobotniego spotkania wysadzono sadzonki dwuletniego graba na powierzchni sąsiadującej z drogą krajową nr 10, położonej w pobliżu miejscowości Nieradź. Na wiosnę następnego roku, w tym miejscu, zostaną wysadzone również krzewy, które wspólnie z grabami będą tworzyć strefę przejściową pomiędzy drogą a lasem, czyli tak zwany ekoton.

Korzystając z rzadkiej ostatnim czasie ciepłej i bezdeszczowej pogody wysadzono 150 grabów, a następnie podsumowano 9 edycję programu Po Stronie Natury, którego partnerami są między innymi Lasy Państwowe.

Więcej o programie Po Stronie Natury na www.postronienatury.pl

***

Strefy ekotonowe są to w specyficzny sposób ukształtowane i zbudowane partie drzewostanów, znajdujące się na przejściu pomiędzy lasem i krajobrazem otwartym. Ekotony tworzą możliwość przeżycia i dają schronienia dla wielu gatunków roślin i zwierząt, zapewniają osłonę przed wiatrem, nadmierną insolacją, gwałtownymi zmianami temperatury, mogą zmniejszać niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się pożarów w głąb kompleksów leśnych, działają jak filtr w stosunku do pyłów, gazów, hałasu, są elementem „krajobrazotwórczym”.