Wydawca treści Wydawca treści

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17% lasów w Polsce. Ponad 70% starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Nadleśnictwo Mirosławiec na podstawie porozumienia z dnia 3 stycznia 2011 roku zawartego pomiędzy Starostą Wałeckim, a Nadleśniczym Nadleśnictwa Mirosławiec i aktualnego wykazu lasów i gruntów leśnych stanowiących własność osób fizycznych i prawnych poza Skarbem Państwa i mieniem komunalnym nadzoruje 247 działek o łącznej powierzchni 492,01  ha (stan na dzień 27.02.2023 r.).

Osobą odpowiedzialną za nadzór nad lasami niepaństwowymi w naszym nadleśnictwie jest Pani Katarzyna Chwalińska.

Więcej na ten temat


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

PO STRONIE NATURY – JESIENNE SADZENIE DRZEW

PO STRONIE NATURY – JESIENNE SADZENIE DRZEW

9 września pracownicy Nadleśnictwa Mirosławiec oraz firmy Żywiec Zdrój S.A wraz z rodzinami uczestniczyli w jesiennym sadzeniu drzew.

Chociaż większości z nas sadzenie drzew kojarzy się z okresem wiosennym, to również schyłek lata oraz początek jesieni jest odpowiednim okresem do wykonywania nasadzeń w lesie.Chociaż większości z nas sadzenie drzew kojarzy się z okresem wiosennym, to również schyłek lata oraz początek jesieni jest odpowiednim okresem do wykonywania nasadzeń w lesie. W trakcie sobotniego spotkania wysadzono sadzonki dwuletniego graba na powierzchni sąsiadującej z drogą krajową nr 10, położonej w pobliżu miejscowości Nieradź. Na wiosnę następnego roku, w tym miejscu, zostaną wysadzone również krzewy, które wspólnie z grabami będą tworzyć strefę przejściową pomiędzy drogą a lasem, czyli tak zwany ekoton.

Korzystając z rzadkiej ostatnim czasie ciepłej i bezdeszczowej pogody wysadzono 150 grabów, a następnie podsumowano 9 edycję programu Po Stronie Natury, którego partnerami są między innymi Lasy Państwowe.

Więcej o programie Po Stronie Natury na www.postronienatury.pl

***

Strefy ekotonowe są to w specyficzny sposób ukształtowane i zbudowane partie drzewostanów, znajdujące się na przejściu pomiędzy lasem i krajobrazem otwartym. Ekotony tworzą możliwość przeżycia i dają schronienia dla wielu gatunków roślin i zwierząt, zapewniają osłonę przed wiatrem, nadmierną insolacją, gwałtownymi zmianami temperatury, mogą zmniejszać niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się pożarów w głąb kompleksów leśnych, działają jak filtr w stosunku do pyłów, gazów, hałasu, są elementem „krajobrazotwórczym”.