Asset Publisher Asset Publisher

Wilk na miejskim stadionie

W dniu 1 lipca, na stadionie miejskim w Mirosławcu widziano młodą samicę wilka! Nie chodzi jednak o żywe zwierzę, a spreparowany okaz który był elementem wystawy jemu poświęconej. Szerokie grono obserwatorów drapieżnika zapewniła miejska impreza. Szósta edycja Festiwalu Żubra, mimo kiepskiej pogody, przyciągnęła tłumy.

W tym roku wraz z kolegami i koleżankami z Polskiego Towarzystwa Leśnego zaprezentowaliśmy wystawę poświęconą rzadkiemu, lecz coraz częściej widywanemu w naszych lasach zwierzęciu – wilkowi. Spreparowany okaz pochodził ze zbioru Nadleśnictwa Tuczno. Młoda samica zginęła w kolizji drogowej w okolicach miejscowości Rusinowo. Dzięki staraniom miejscowych leśników wilczyca została spreparowana.

W latach 2002 – 2012 jego populacja w zachodniej Polsce wzrosła z kilku do około 140 osobnikówWilk szary jest gatunkiem ściśle chronionym w całej Polsce od 1998 r. W latach 2002 – 2012 jego populacja w zachodniej Polsce wzrosła z kilku do około 140 osobników żyjących w 30 grupach rodzinnych („Wolf recovery and population dynamics in Western Poland, 2001–2012"; Sabina Nowak , Robert W. Mysłajek).

Pod zielonym namiotem znalazło się również drewno. Goście mogli zapoznać się z różnymi jego rodzajami, poznać jego zastosowanie oraz charakterystykę. Chociaż ten ekosurowiec towarzyszy nam na co dzień, to nie każdy potrafił odpowiedzieć na zadane pytania „skąd się bierze drewno?" i „do czego jest wykorzystywane?", a przecież wystarczy rozejrzeć się dokoła i na pewno w zasięgu naszego wzroku znajdziemy kilka rzeczy, które z niego powstały - chociażby drewniany podest przy festiwalowej scenie.

Dziękujemy wszystkim odwiedzającym nasze zieloną ekspozycję!